>> PORADNIK

SZKODLIWE SUBSTANCJE W KOSMETYKACH

SLES i SLS (Sodium Laureth Sulfate) to tanie , syntetyczne detergenty, stosowane w preparatach do mycia powierzchni i urządzeń. Stosowane w mydłach, szamponach, żelach, płynach do kąpieli – powodują pienienie się. SLS wyjaławia skórę, podrażnia, wysusza , – zaburza naturalną barierę hydrolipidową. Efekt drażnienia oczu, czy skóry występuje w przypadku stosowania czystych roztworów w wysokich stężeniach, przy długotrwałym kontakcie ze skórą. Jeśli oprócz SLES i SLS kosmetyk zawiera środki pochodne z kokosa lub lanoliny działanie drażniące nie występuje. Nasze preparaty nie działają drażniąco dzięki unikalnej recepturze odpowiedniego dozowania oleju kokosowego, lanoliny, wazeliny, gliceryny.

SUBSTANCJE ZAPACHOWE (PARFUM) – wywołują reakcje alergiczne. Dyrektywa 2003(15) WE Parlamentu Europejskiego nakłada obowiązek umieszczania nazw substancji zapachowych na etykietach. Jeżeli ilość substancji potencjalnie uczulających przekracza 0,01 dla wyrobu zmywalnego i 0,001 dla kosmetyków pozostających na skórze – to nazwy substancji zapachowych zapisuje się w składzie kosmetyku po PARFUM.

PARABENY – najpopularniejsze konserwanty stosowane w preparatach kosmetycznych. Jeśli są obecne to zawsze w grupie kilku innych, gdyż ich działanie nawzajem uzupełnia się. Chronią one składniki aktywne, wydłużają trwałość kosmetyku i chronią przed zepsuciem. Parabeny działają alergizująco na skórą – przedostają się do krwi i limfy, kumulując się przede wszystkim w węzłach chłonnych, dodatkowo mają działanie estrogenne.

Nanosrebro to mikroskopijne cząsteczki – jony srebra, które widoczne są pod mikroskopem elektronowym.
Dzięki rozdrobnieniu srebra do wielkości od 1 do 5 nanometrów, (nieporównywalnie do innych środków) wzrasta skuteczność bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych właściwości srebra. Rozdrobnione srebro ma niespotykanie większą powierzchnię czynną, a tym samym nieosiągalny do tej pory potencjał biobójczy. Skuteczność oddziaływania nanosrebra wykazana jest likwidacją 99,99% bakterii, wirusów, grzybów i pleśni.

Działanie lecznicze NANOSREBRA:
– grzybica paznokci
– zakażenie drożdżakowe
– drożdżyce wałów paznokciowych, dłoni
– zakażenie bakteryjne skóry

NANOSREBRO jest środkiem biobójczym nowej generacji
– składa się z cząstek srebra, które znane są medycynie jako bezpieczne dla ludzkiego organizmu (w rozsądnych ilościach)
– jest przyjazne dla alergików
– chroni środowisko naturalne poprzez eliminowanie związków chloru

PROTEINY MLECZNE

W starożytności wiele kobiet wierzyło, że kąpiel w oślim mleku odmłodzi i upiększy. Należała do nich Kleopatra i żona Nerona, Poppea. W Rzymie popularne stało się nacieranie skóry chlebem moczonym w mleku. Był to naturalny peeling ciała. Nasze babcie używały mleka do robienia maseczek oczyszczających, upiększających i okładów na poparzenia słoneczne. Mleko przetworzone i dodane do kremów poprawia stan skóry.

Proteiny to białka będące żródłem aminokwasów. Docierają do komórek skóry, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz zwiększają ilość nawilżającego kwasu hialuronowego, zapewniając odnowę i wzmocnienie naskórka oraz wygładzanie zmarszczek. Dodaje się je do kremów i maseczek do cery starzejącej się wiotkiej,  tracącej elastyczność, zniszczonej.

Aminokwasy mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku,zwiększania jego nawilżania i poprawiania elastyczności warstwy rogowej. Dlatego dodaje się je do kosmetyków nawilżających.

LANOLINA A ALKOHOL LANOLINOWY

Lanolina jest woskiem zwierzęcym otrzymywanym podczas czyszczenia wełny owczej.

Działanie lanoliny na skórę jest wielokierunkowe:
– działa ona jako smar w pęknięciach warstwy rogowej dzięki czemu powoduje gładkość i zmniejszenie szorstkości skóry ,
– tworzy na powierzchni skóry film,wykazujący działanie okluzyjne, dzięki czemu zmniejsza się odparowanie wody z naskórka o około 20%,
– zatrzymuje wodę w pobliżu powierzchni skóry w postaci zemulgowanej,
– wykazuje dużą zdolność penetracji, dobrze przenika w głąb naskórka.

Ze składników lanoliny na szczególną uwagę zasługuje wydzielona z niej frakcja alkoholowa, którą określa się mianem alkoholi lanolinowych lub euceritu. Największą część tej frakcji stanowią sterole, w których dominujący udział ma cholesterol, naturalny czynnik natłuszczający warstwy rogowej skóry ludzkiej. Alkohol lanolinowy ma niski potencjał alergiczny i jest powszechnie cenionym składnikiem wielu kremów i maści.

ALOES – ROŚLINA LECZNICZA UŻYWANA OD POKOLEŃ

– goi, uelastycznia,ochrania skórę
– przyśpiesza gojenie ran,zadrapań, owrzodzeń
– działa przeciwzapalnie i łagodząco na stany zapalne z podrażnieniami po alergiach
– działa bakteriobójczo i grzybobójczo , przez co ogranicza rozwój trądzika.
– leczy blizny i zmniejsz widoczność rozstępów na skórze
– łagodzi skutki poparzeń,również słonecznych

Na co zwracamy uwagę w kosmetykach.

W kosmetykach należy unikać ALERGENÓW, PARABENÓW, SILIKONU, OLEI ROPOPOCHODNYCH.

Wybierajmy te które zawierają najwięcej substancji naturalnych i najmniej alergizujących/hipoalergiczne/